הסכם מייסדים

מתי חותמים על הסכם מייסדים

בניגוד לדרישות חוקיות מחייבות מטעם המדינה כגון תקנון חברה והסכמי חלוקת מניות החברה, הסכם מייסדים הינו וולונטרי לחלוטין ולכן ניתן לחתום עליו בכל שלב של פתיחת העסק. אולם, מניסיוננו הרב במהלך השנים, מומלץ מאוד לנסח ולחתום על הסכם מייסדים עם תחילת השותפות בעסק. ישנם מספר סיבות להמלצה זו:

הסכם מייסדים הינו חוזה השותפות בין מייסדי חברה ומטרתו ליצור בסיס חוקי לשיתוף פעולה ביניהם.

01

מניעת סכסוכים עסקיים

02

להקדים תרופה למכה

03

הכנה לקראת שינויים במבנה החברה

04

תמיד ניתן לשנות ולעדכן הסכם מייסדים

01

מניעת סכסוכים עסקיים

באופן הפשוט ביותר, הסכם מייסדים טוב מחלק את האחריות בין השותפים בצורה ברורה ומהווה מעין מסמך "תיאום ציפיות" עם תוקף חוקי מחייב. מסמך שכזה מונע מראש חוסר תקשורת, ומאפשר לשתף פעולה תוך הסכמה הדדית בין המייסדים. 

כאשר חלוקת האחריות בין בעלי החברה ברורה לכולם וישנו מנגנון יישוב סכסוכים שהוסכם מראש בין כולם, ניתן למנוע סכסוכים עסקיים או להכריע בקלות ובמהירות מיהו הצד הצודק במקרה של סכסוך וכך להימנע מהגעה לבית משפט.

02

להקדים תרופה למכה

בעלי עסקים רבים מבינים את החשיבות של הסכמה בכתב על אופן חלוקת האחריות בחברה מאוחר מדי, לאחר שהתגלעו סכסוכים ומחלוקות בנוגע להתנהלת החבר. 

בשלב זה מתחרטים בעלי עסקים שאין להם מסמך כתוב בו כתובים עיקרי ההסכמות ביניהם בעת פתיחת העסק והוקם מנגנון יישוב סכסוכים. אנו ממליצים בחום שלא להגיע למצב כזה, ולחתום על הסכם מייסדים כבר עם פתיחת העסק.

03

הכנה לקראת שינויים במבנה החברה

מבנה הבעלות בחברה הינו דבר משתנה. שותפים עוזבים ומצטרפים, החברה נמכרת לחברה גדולה יותר או מתמזגת עם חברה קטנה יותר וכו'. הסכם מייסדים טוב צופה שינויים במבנה החברה ומפרט את החלק היחסי של כל שותף במקרה של שינוי במבנה החברה.

04

תמיד ניתן לשנות ולעדכן הסכם מייסדים

בעוד הימנעות מחתימה על הסכם מייסדים עלולה לגרום לחוסר תיאום, חוסר תקשורת, סכסוכים עסקיים ועוד בעיות רבות, חתימה על הסכם חסר או נאיבי אינו מהווה בעיה. אם בתהליך התפתחות העסק גיליתם על כשרונות מיוחדים או חוסר כשרון של שותף מסויים, אתם חושבים שמבנה חלוקת האחריות אינו הוגן או ברצונכם להוסיף שותף חדש- תמיד אפשר לחתום על הסכם מייסדים מחודש.

עו"ד חזוט הינו בעל ניסיון רב בניסוח הסכמי מייסדים. משרד עו"ד חזוט מייצג את לקוחותיו במקצועיות רבה תוך הענקת יחס אישי לכל לקוח ושמירה קפדנית על האינטרסים של לקוחותיו.

לקביעת פגישת
ייעוץ ללא תשלום