העברה ללא תמורה בין קרובים

"יום הולדת שמח דן"! דן פתח את כיסוי העיניים וחייך חיוך עצום.

ההורים שלו הבטיחו לו מסיבת יום הולדת שלא תישכח, והלב שלו התמלא כשהוא ראה שכל המשפחה הגיעה- גם סבא וסבתא וכל האחיינים.
"ועכשיו- מתנות" זימררה אמא שלו, והגישה לו חבילה בגודל קופסאת גפרורים, עטופה בנייר מתנה. דן קרע את העטיפה ומצא בפנים – מפתח. "זו בטח בדיחה" הוא חשב לעצמו, והסתכל על המפתח בעיון, מנסה למצוא רמזים למתנה התמוהה. התמיהה שלו הפכה להתרגשות כשאבא שלו תפס אותו בחיבוק גדול ואמר "נו… איך זה מרגיש להיות בעל בית?". ההורים המשוגעים שלו נתנו לו דירה במתנה.

העברה ללא תמורה של נכס נדל"ן בין קרובי משפחה - תהליך הנקרא בחוק "מכירת זכויות במקרקעין ללא תמורה"- הינו הליך משפטי מורכב. הליך זה מנסה למצוא את האיזון בין החופש של אנשים להעביר רכוש ליקיריהם, לבין מניעת העלמות מס.

01

מיסוי העברה ללא תמורה

02

מיהו "קרוב משפחה" לעניין העברה ללא תמורה

01

מיסוי העברה ללא תמורה

החוק בישראל מאפשר פטור מלא ממס שבח בגין "מכירת זכויות במקרקעין ללא תמורה" לקרובי משפחה. אולם, המדינה עדיין רואה את העברת הבעלות כעסקת נדל"ן ולכן על מקבל הדירה לשלם מס רכישה מופחת (כשליש מעלות מס הרכישה שהיה משלם לו היה קונה את הדירה).

 

מכירה של נכס שהועבר לאדם באופן זה תחייב את המוכר בתשלום מס שבח החל רק על עליית ערך החל מרגע קבלת הדירה, ולא ממחיר הדירה המקורי. אולם כדי למנוע העלמת מיסים, נקבעה תקופת צינון של כ-4 שנים (נכון לרגע כתיבת מאמר זה) שאם במהלכם נמכרת הדירה, על המוכר לשלם מס שבח מוגדל על פי מחיר הדירה המקורי. 

02

מיהו "קרוב משפחה" לעניין העברה ללא תמורה

ישנו הבדל בין קרוב משפחה לעניין מס רכישה וקרוב משפחה לעניין מס שבח.
לענין מס רכישה: קרובי המשפחה המקבלים הנחה ממס רכישה הינם בני זוג, הורים, ילדים, נכדים ובני זוגם, אחים ואחיות.
לעניין מס שבח: קרובי משפחה המקבלים פטור ממס שבח הם בני זוג, הורים, סבים וסבתות, ילדים ובני זוגם, נכדים ובני זוגם ואח או אחות ובני זוגם.
כל מי שלא נכלל ברשימה זו, ובניהם ילדיהם של האחים (אחיינים), אחיהם או הוריהם של בני הזוג, ילדי הנכדים וכו' – אינם זכאים לפטור. 

עו"ד חזוט הינו בעל ניסיון רב בתחום העברת הבעלות בנדל"ן ומקרקעין. משרד עו"ד חזוט מייצג את לקוחותיו במקצועיות רבה תוך הענקת יחס אישי לכל לקוח ושמירה קפדנית על האינטרסים של לקוחותיו.

לקביעת פגישת
ייעוץ ללא תשלום