העברה ללא תמורה

מהי העברה ללא תמורה?

העברה ללא תמורה הינה פעולה משפטית במהלכה מועבר נכס נדל”ן מידי הבעלים אל אדם אחר, לרוב קרוב משפחה, ללא תמורה כספית בעד הנכס. כאשר הנכס מועבר אל קרוב משפחה בגיר (מעל גיל 18) נהנים הן מקבל הנכס והן הנותן משלל פטורים ממיסי נדל”ן.

מתי כדאי לבצע העברה ללא תמורה לקרוב?

עיתוי העברת הבעלות הינו קריטי ויכול לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים בפטורים ממיסי נדל”ן. לכן, חשוב להתייעץ עם עורך דין לפני החלטה על העברה ללא תמורה.

העברה ללא תמורה מאפשרת קבלת פטור משני סוגי מיסים: מס רכישה ומס שבח:

  • פטור ממס רכישה

החוק מקנה פטור ממס רכישה לאדם בעת קניית דירה ראשונה. ולכן, בעל בית המעוניין לקנות דירה נוספת ולהנות מפטור ממס רכישה יכול להעביר את הדירה בבעלותו אל קרוב משפחתו. כך, על פי החוק, הדירה החדשה שהוא קונה היא דירה ראשונה לעניין מס רכישה והוא פטור מתשלום המס בגין הדירה הנוספת. 

בעל הדירה יכול לבחור להעביר את הנכס הן לפני רכישת הדירה השנייה והן לאחריה, ובתנאי והוא מעביר את הדירה בתוך חלון הזמנים המוגדר בחוק לשם קבלת פטור ממס רכישה (שנה וחצי נכון לרגע כתיבת מאמר זה). 

  • פטור ממס שבח

החוק מקנה פטור ממס שבח לאדם המוכר דירה שהיא הדירה היחידה אותה הוא מחזיק ברשותו. ולכן, אדם המחזיק בבעלותו שתי דירות ומעוניין למכור אחת מהן יכול להעביר את השניה אל קרוב משפחתו לפני מכירת הדירה השנייה ולהנות מפטור ממס שבח.

חשוב!
ההגדרות החוקיות ל"קרוב משפחה" לעניין מס שבח שונה מההגדרה לעניין מס רכישה. ולכן, כדי ליהנות מפטור מלא הן ממס שבח והן ממס רכישה מומלץ להעביר את הדירה אל אדם העונה על הגדרת "קרוב משפחה" הן לעניין מס שבח והן לעניין מס רכישה. ניתן לקרוא מידע על קרובי המשפחה המזכים בפטור ממס שבח ומס רכישה כאן (העברה ללא תמורה בין קרובים)

העברה מלאכותית

על מנת למנוע העלמות מס באמצעות העברת בעלות “סינטתית”, החלה רשות המיסים להקפיד על הענקת פטור ממס רק בעבור נכסים שהליך העברת הבעלות שלהם לא נחשד כ”מלאכותי”. העברה מלאכותית הינה העברה המגבילה את השימושים של מקבל הדירה בדירתו החדשה. סעיפים בהסכם ההעברה כמו סעיף המחייב את המקבל למכור את הדירה חזרה אל הבעלים המקורי לאחר זמן מסויים, או סעיף המחייב אותו להעביר את כספי השכירות אל הבעלים הקודמים, נחשבים ככסעיפים ההופכים את ההעברה למלאכותית.

קבלת פטור ממס בעקבות העברת בעלות מלאכותית אינה חוקית ועלולה להיחשב העברת העלמת מס במקרים מסויימים. ולכן, אם ברצונכם לקבל את הטבת המס חשוב מאוד שתעשו את ההעברה בליווי צמוד של עורך דין מומחה. 

עו”ד נדל”ן שניר חזוט מסייע בהליכי העברה ללא תמורה לצורך מיצוי מקסימלי של הטבות המס. 

עו”ד חזוט הינו בעל ניסיון רב בתחום מיסי הנדל”ן והמקרקעין. משרד עו”ד שניר חזוט ושות’ מייצג את לקוחותיו במקצועיות רבה תוך הענקת יחס אישי לכל לקוח ושמירה קפדנית על האינטרסים של לקוחותיו.

לקביעת פגישת
ייעוץ ללא תשלום

מידע מקצועי נוסף אודות העברה ללא תמורה: