עו"ד הקמת תאגידים ושותפויות

תאגידים הינם ישויות משפטיות שמטרתן לאגד בין אנשים, לרוב לצורך הפקת רווח.

אולם, גם עמותות שלא למטרת רווח (מלכ"ר) וחברות לתועלת הציבור נחשבות תאגיד מבחינת החוק.
תאגידים חייבים לעמוד בחוקים נוקשים המסדירים את הפעילות המותרת בתאגיד ואת אופן ההתאגדות המותר. בנוסף, ישנם חוקים רבים המסדירים את אופן דיווח מאזן ההכנסות/ הוצאות של התאגיד. החוקים אינם זהים לכל סוגי התאגידים. 
ניתן לחלק את התאגידים הפרטיים לשני סוגים: תאגידים למטרות רווח (חברה, אגודה שותפית ושותפות), ותאגידים שאינם למטרות רווח (עמותה וחברה לתועלת הציבור).

איזה מיסים
צריך לשלם בעסקאות נדל"ן?

01

תאגידים למטרות רווח

02

תאגידים שלא למטרות רווח

03

כיצד בוחרים איזה תאגיד להקים?

01

תאגידים למטרות רווח

חברה– צורת ההתאגדות המוכרת והנפוצה ביותר. ישנם סוגים רבים של חברות, כאשר הנפוצה בהן היא חברה בע"מ. לבעלי חברה בע"מ יש אחריות כלכלית מוגבלת ולא ניתן לגבות מהם כספים במקרה פשיטת רגל. כדי להקים חברה בע"מ יש לעמוד בסטנדרטים חוקיים מסוימים ולאפשר פיקוח של המדינה על הפעילות העסקית.
אגודה שיתופית– במקור, אגודה שותפית נועדה לחבר בין אנשים לצורך הפקת רווח עבור חברי האגודה (ולא עבור בעליה). אולם בימינו, הבדלים בין חברה לבין אגודה שיתופית היטשטשו ויש אגודות שיתופיות רבות שמתנהגות כמו חברות רגילות. 
שותפות– הסכם בעל תוקף משפטי מחייב המאגד אנשים לצורך המטרה של הפקת רווח. אנשים אלו פועלים כישויות עצמאיות ולא במסגרת המטריה החוקית של חברה או אגודה שיתופית. 

02

תאגידים שלא למטרות רווח

עמותה– מטרתה של עמותה נקבעת על ידי מייסדי העמותה, והיא לא יכולה להיות למטרת רווח. לרוב, עמותות מתמקדות בפלח אוכלוסייה מסוים (כמו בעלי מוגבלויות, קשישים או אנשים הסובלים מקשיים כלכליים) והיא מתעסקת בקידום האינטרסים של פלח אוכלוסייה זה. 

חברה לתועלת הציבור– בדומה לעמותה, חברה לתועלת הציבור אינה יכולה להתקיים לשם השגת רווח. אולם בניגוד לעמותות שמטרתם לקדם פלח אוכלוסייה מסוים, מטרתה של חברה לתועלת הציבור לקדם נושא ציבורי מסוים כגון דת, מדע ומסחר.  

03

כיצד בוחרים איזה תאגיד להקים?

אנשים שרוצים להתאגד יחד בהתאגדות פרטית צריכים להתייעץ עם עורך דין לפני בחירה בסוג ההתאגדות הנכון ביותר עבורם. ישנם יתרונות וחסרונות רבים לכל אחד מסוגי ההתאגדות, כאשר כלל האצבע הוא שככל שיש למקימי ההתאגדות יותר אחריות אישית על התאגיד, כך יש להם יותר חופש פעולה לעשות בתאגיד כרצונם.

עו"ד חזוט הינו בעל ניסיון רב בהקמת אגודות ומומחיות רבה בדיני התאגידים. משרד עו"ד שניר חזוט ושות' מייצג את לקוחותיו במקצועיות רבה תוך הענקת יחס אישי לכל לקוח ושמירה קפדנית על האינטרסים של לקוחותיו.

לקביעת פגישת
ייעוץ ללא תשלום